Vitajte cyklisti - certifikácia turistických služieb

Sledujte nás na Facebooku a nič vám neujde: www.facebook.com/vitajtecyklisti
A sme aj na Twitteri - @Vitajtecyklisti
Slovensko


mapa


Hľadaj zariadenie

Príklady riešení

Na tomto mieste budeme postupne uvádzať príklady dobrých riešení splnenia kritérií certifikácie, nápady na prispôsobenie prevádzky bicyklistom a pod.


Stojany na parkovanie bicyklov


Článok o optimálnych cyklistických stojanoch ukazuje, že prekvapivo najlepší a najvhodnejší cyklistický stojan môže byť lacnejší ako nevhodný stojan. V článku sú dobré rady, fotografie a zdôvodnenia.


Základné zásady designu a umiestnenia stojanov na parkovanie bicyklov zo servera plzenskonakole.cz. Uvedené príklady sa hodia najmä pre tie prevádzky, ktoré nemajú vyhradenú miestnosť pre bicykle (reštaurácie, informačné centrá a pod.) a nepredstavujú univerzálne platné riešenie. Vždy je totiž lepšie vyčleniť špeciálnu uzamykateľnú miestnosť. Vhodnosť riešenia pre dané zariadenie vždy posúdi hodnotiteľ.


Dobrý článok o parkovaní bicyklov a stojanoch opisuje, čo je treba pre kvalitné odloženie bicykla.


Niekoľko typov jednoduchého stojana na bicykel ponúka česká firma Siacity, s.r.o. (majú zastúpenie aj na Slovensku), vhodnými sú jednoduché rámové stojany ukážka 1, ukážka 2  (iba horný model D-CS01) a ukážka 3. O tieto stojany sa bicykle neopierajú kolesom, teda nehrozí poškodenie kolesa, prehadzovačky či kotúča brzdy, bicykel sa opiera rámom a je teda stabilný aj s naloženými brašňami a je ho možné o rám zamknúť.


Nie úplne najlepšie, ale do uzamykateľných miestností vcelku vyhovujúce sú niektoré stojany, ktoré ponúka česká firma Pedalsport (predajca je aj na Slovensku): PDS-DK-K, PDS-DK-P, PDS-DK-R a PDS-DK-RS. Ich nevýhodou napríklad je, že neumožňujú spoľahlivé a bezpečné parkovanie bicyklov s brašňami a problematické je aj zamknutie bicykla o stojan. Preto sú vhodné najmä ako stojany do uzamykateľných miestností v ubytovacích zariadeniach, kde si návštevník berie brašne zo sebou na izbu.


Cyklostánky


Cyklostánky slúžia na odloženie bicyklov vo väčšom množstve.


Niekoľko z mnohých riešení ponúka napríklad česká firma Siacity, s.r.o. (okrem modelu E-CT01, ktorý je nevhodný, pretože môže poškodiť koleso, prehadzovačku alebo kotúč brzdy).


Strava a pitie


Dobré rady pre úpravu jedálneho lístka pre cyklistov a cykloturistov sa nachádzajú v článku na idnes.cz. Týka sa to najmä stravovacích zariadení (povinné kritérium: Ponuka aspoň jedného teplého a jedného vegetariánskeho, nie vyprážaného jedla ...) a ubytovacích zariadení (povinné kritérium: Ponuka energeticky výdatných raňajok...).


Rady ohľadom pitia pre cyklistov sa nachádzajú v článku na idnes.cz. Téme sa týka stravovacích zariadení (povinné kritérium Ponuka nápojov, vyhovujúcich potrebám cyklistov ...) a nepriamo aj ubytovacích zariadení (povinné kritérium Ponuka energeticky výdatných raňajok ...).