Vitajte cyklisti - certifikácia turistických služieb

Sledujte nás na Facebooku a nič vám neujde: www.facebook.com/vitajtecyklisti
A sme aj na Twitteri - @Vitajtecyklisti
Slovensko


mapa


Hľadaj zariadenie

O certifikácii

Cieľom certifikácie Vitajte cyklisti! je sieť turistických zariadení a služieb, ktoré sú prispôsobené potrebám cyklistov a tým podoporujú cykloturistiku na Slovensku. Certifikované zariadenia musia spĺňať niekoľko požiadaviek, ktoré uľahčujú návštevu a pobyt cyklistom, napríklad musia mať bezpečné miesto na odloženie bicykla, disponovať základným náradím, poskytovať informácie, potrebné pre cyklistu, umožniť umytie bicykla či pranie a sušenie oblečenia a pod.

Kompletný zoznam všetkých povinných aj voliteľných kritérií.


Na druhej strane predstavuje certifikácia Vitajte cyklisti! zaujímavý marketingový nástroj, ktorý rôznymi spôsobmi propaguje certifikované zariadenia medzi cyklistami a cykloturistami doma aj v zahraničí. Certifikát zároveň možňuje zariadeniam zvyšiť ich atraktivitu medzi cyklistickou verejnosťou a dať o sebe vedieť v rýchlo rastúcej cieľovej skupine cyklistov a cykloturistov. Je potom logické, že ak si cyklista alebo cykloturista plánuje svoju cestu alebo výlet, bude uprednostňovať zariadenia a služby, v ktorých je cyklista vítaný a teda kde sa mu vychádza v ústrety.

Výhody certifikácie.


Certifikácia sa vykonáva prostredníctvom vyškolených hodnotiteľov, ktorými sú obyčajne miestni cyklistickí aktivisti, členovia cykloklubov a aktívni bicyklisti. Ich úlohou je najprv poradiť manažérom zariadení, potom zhodnotiť, či spĺňajú kritériá a následne zaradiť certifikované zariadenia do systému. Certifikačnú schému riadi Nadácia Ekopolis v Banskej Bystrici, ktorá sa podpore cyklistickej dopravy venuje už veľa rokov. Partnerom certifikácie je občianske združenie Jantárová cesta, ktoré podľa pokynov Nadácie Ekopolis zabezpečuje komerčný aspekt certifikácie. 

Zoznam hodnotiteľov


Certifikácia Vitajte cyklisti! je inšpirovaná certifikačnými schémami v Nemecku (Bett&Bike) a priamo vychádza z certifikácie Cyklisté vítáni, v rámci ktorej je v Českej republike certifikovaných už viac ako 750 zariadení a cieľov.