Vitajte, cyklisti! v roku 2023

Vitajte, cyklisti! v roku 2023

Dlhé tri roky trvala pauza v certifikácii Vitajte, cyklisti! Pandémia Covid-19 a jej dopady na prevádzku prerušila našu činnosť v roku 2020 a minulý rok sme navyše nestihli pripraviť novú internetovú stránku … Ale je tu rok 2023 a my začíname znova, jednoduchšie a pre podnikateľov efektívnejšie.

Čo nové prináša certifikácia Vitajte, cyklisti! v roku 2023?

1. Jednoduchšie kritériá

Nezľavili sme z nárokov, ale ponechávame viac voľnosti pri napĺňaní kritérií. Zjemnili sme napríklad kritérium „poskytovanie raňajok“ v ubytovacích zariadeniach, kde už nevyžadujeme explicitne iba ponuku raňajok ako službu, ale za splnenie kritéria považujeme aj existenciu zariadenia na ich prípravu, teda kuchyňky alebo kuchynského kútu. Podstatne sme zjednodušili napríklad aj kritérium „Poskytnutie základných cykloturistických informácií“, keďže väčšinu informáciu dneš už nájdeme na internete v mobiloch a nie je potrebné ich uvádzať a pravidelne aktualizovať na nástenkách či v zakladačoch. Zmeny sú aj v ďalších kritériách.

2. Viac doplnkových kritérií

Zaradili sme nové doplnkové kritériá (z ktorých je potrebné splniť najmenej 3) a to nielen pre zjednodušenie splnenia požiadaviek, ale aj aby sme lepšie ukázali podnikateľom a správcom turistických zariadení, čo cykloturisti oceňujú a čo potrebujú. Medzi nové kritériá patrí napríklad možnosť pohodlného nabíjania elektrického bicykla, sprostredkovanie alebo poskytnutie cyklosprievodcu alebo jeho konzultácií s ním a i.

3. Samocertifikácia a jednoduchší proces

Prechádzame výhradne na samocertifikáciu, t.j. splnenie kritérií neposudzuje osobne miestny hodnotiteľ. Namiesto toho sa spoliehame na dôveru, keď splnenie kritérií deklaruje sám záujemca. Je to flexibilnejší a rýchlejší spôsob certifikácie.
Samozrejme, že budeme robiť časté následné kontroly, ale to je de facto nebyrokratický proces a nezdržuje samotnú certifikáciu. Zjednodušujeme aj zmluvy o certifikácii a vo väčšej miere budeme využívať maily namiesto papierovej pošty.
Elektronicky budeme robiť aj konzultácie pri napĺňaní kritérií. Fotografie a online hovory urýchlia prípravu na certifikáciu, nebude totiž potrebné dohadovať si stretnutia s hodnotiteľom, čo bolo časovo obmedzujúce.

4. Nová internetová stránka

Konečne sa nám podarilo spustiť novú internetovú stránku, ktorá bola dôvodom zdržania po covide. Stránka je prehľadnejšia, používa lepšie mapy a je responzívna, teda prispôsobí sa zariadeniu, na ktorej si ju prezeráte (počítač, mobil, tablet …).

5. Dalšie drobnosti a zámery …

Pripravujeme prepojenie certifikácií na okolité krajiny, teda Česko, Maďarsko a Poľsko. Nie je to až také jednoduché, ako by sa zdalo, ale veríme, že sa nám to čoskoro podarí a tým sa zvýši marketingový záber certifikovaných zariadení.

Zrušili sme povinnosť umiestnenia vývesného štítu Vitajte, cyklisti! Aj naďalej ho vieme zapožičať, budeme radi, keď ho využijete a sme presvedčení, že je to pre vás dobré. Ale je stále viac zariadení, pri ktorých nebolo možné vývesný štít umiestniť napríklad kvôli pamiatkovej ochrane, dizajnu budovy, lokalizácii a pod. a tak nebolo férové, že niektoré zariadenia mali výnimku a iné nie.

… ideme na to!
Nový ročník certifikácie a novú kampaň jej propagácie spúšťame na začiatku apríla, čo je presne obdobie, kedy sa turistické zariadenia rozhodujú, ako prilákať viac návštevníkov. Lákať návštevníkov na bicykli sa oplatí a preto neváhajte a ozvite sa nám – či už ohľadom certifikácie alebo ak chcete certifikáciu propagovať.
A ak ste cykloturista, využívajte primárne služby certifikovaných zariadení, neoľutujete.
Prajeme úspešný rok 2023!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *