Vitajte, cyklisti! v roku 2024

Vitajte, cyklisti! v roku 2024

V roku 2023 sa nám po pauze, vyvolanej pandémiou Covid-19, podarilo opätovne rozbehnúť našu činnosť. Nešlo to všetko tak, ako by sme chceli, ale rok 2023 hodnotíme ako úspešný. Prečítajte si, ako sme hodnotíme a čo plánujeme.

1. Jednoduchšie kritériá

V roku 2023 sme určili nové kritériá certifikácie. Nezľavili sme z nárokov, ale ponechávame viac voľnosti pri napĺňaní kritérií. Zjemnili sme napríklad kritérium „poskytovanie raňajok“ v ubytovacích zariadeniach, kde už nevyžadujeme explicitne iba ponuku raňajok ako službu, ale za splnenie kritéria považujeme aj existenciu zariadenia na ich prípravu, teda kuchyňky alebo kuchynského kútu. Podstatne sme zjednodušili napríklad aj kritérium „Poskytnutie základných cykloturistických informácií“, keďže väčšinu informáciu dneš už nájdeme na internete v mobiloch a nie je potrebné ich uvádzať a pravidelne aktualizovať na nástenkách či v zakladačoch. Zmeny sú aj v ďalších kritériách.

2. Viac doplnkových kritérií

Zaradili sme nové doplnkové kritériá (z ktorých je potrebné splniť najmenej 3) a to nielen pre zjednodušenie splnenia požiadaviek, ale aj aby sme lepšie ukázali podnikateľom a správcom turistických zariadení, čo cykloturisti oceňujú a čo potrebujú. Medzi nové kritériá patrí napríklad možnosť pohodlného nabíjania elektrického bicykla, sprostredkovanie alebo poskytnutie cyklosprievodcu alebo jeho konzultácií s ním a i.

3. Samocertifikácia a jednoduchší proces

Prešli sme výhradne na samocertifikáciu, t.j. splnenie kritérií neposudzuje osobne miestny hodnotiteľ. Namiesto toho sa spoliehame na dôveru, keď splnenie kritérií deklaruje sám záujemca. Je to flexibilnejší a rýchlejší spôsob certifikácie.
Tento náš cieľ zatiaľ nehodnotíme za rok 2023 ako úplne splnený. Ešte stále totiž využívame off-line formuláre samocertifikácie vo formáte MS Word. Je to síce zásadné zjednodušenie procedúry, pretože už netreba nč posielať poštou, ale stále je to zbytočne komplikované. Našim cieľom je zaviesť on-line formuláre, ktoré bude záujemca vypĺňať v internetovom prehliadači, bude si môcť rozpracovaný formulár uložiť ako draft a dokončiť a poslať neskôr a ďalšie funkcionality.
Elektronicky budeme robiť aj konzultácie pri napĺňaní kritérií. Fotografie a online hovory urýchlia prípravu na certifikáciu, nebude totiž potrebné dohadovať si stretnutia s hodnotiteľom, čo bolo časovo obmedzujúce.
Samozrejme, že budeme robiť časté následné kontroly, ale to je de facto nebyrokratický proces a nezdržuje samotnú certifikáciu. Zjednodušujeme aj zmluvy o certifikácii a vo väčšej miere budeme využívať maily namiesto papierovej pošty.

4. Nová internetová stránka

Konečne sa nám podarilo spustiť novú internetovú stránku, ktorá bola dôvodom zdržania po covide. Stránka je prehľadnejšia, používa lepšie mapy a je responzívna, teda prispôsobí sa zariadeniu, na ktorej si ju prezeráte (počítač, mobil, tablet …).
Chceme aj viac písať na tento blog odborné cykloturistické články a častejšie pridávať príspevky na stránku Vitajte, cyklisti! na Facebooku (daj jej like!)

5. Dalšie drobnosti a zámery …

V roku 2023 sa nám nepodarilo dosiahnuť lepšie prepojenie certifikácií na okolité krajiny, teda Česko, Maďarsko a Poľsko. Nie je to až také jednoduché, ako by sa zdalo, ale veríme, že sa nám to čoskoro podarí a tým sa zvýši marketingový záber certifikovaných zariadení.

Zrušili sme povinnosť umiestnenia vývesného štítu Vitajte, cyklisti! Aj naďalej ho vieme zapožičať, budeme radi, keď ho využijete a sme presvedčení, že je to pre vás dobré. Ale je stále viac zariadení, pri ktorých nebolo možné vývesný štít umiestniť napríklad kvôli pamiatkovej ochrane, dizajnu budovy, lokalizácii a pod. a tak nebolo férové, že niektoré zariadenia mali výnimku a iné nie.

… ideme na to!
Lákať návštevníkov na bicykli sa oplatí a preto neváhajte a ozvite sa nám – či už ohľadom certifikácie alebo ak chcete certifikáciu propagovať.
A ak ste cykloturista, využívajte primárne služby certifikovaných zariadení, neoľutujete.

Za Nadáciu Ekopolis aj združenie Jantárová cesta Vám prajeme úspešný rok 2024!

Pridaj komentár